ForUM for utvikling og miljø

Tørke i bærekraftig utviklingsdebatt

I FNs kommisjon for bærekraftig utvikling diskuterer nå over hundre land noen av vår tids viktigste temaer: Landbruk, tørke, forørkning, Afrika og landspørsmål. Men gnisten mangler, mener ForUM.

Onsdag 6. mai 2009  | Utskrift

I New York pågår nå den syttende sesjonen i FNs kommisjon for bærekraftig utvikling (Commission on Sustainable Develeopment/CSD).

Se også: CSD: Burde vært drastiske endringer

Fra høyre: Delegasjonsleder Marianne Loe, TKGs Lauren Naville Gisnår, ForUMs Øyvind Dahl.

Det er ennå ikke to år siden CSD15 brøt sammen over uenighet om klimaspørsmål og bidro til å skjerpe frontene i klimaforhandlingene. I 2004 maktet kommisjonen å sette vannspørsmål på den globale dagsorden. Det er foreløpig lite som tyder på at den pågående sesjonen i New York denne og neste uke vil makte å sette nye relevante miljøspørsmål på dagsorden. Men utgangspunktet er godt, og ForUM er til stede.

Sliter
CSD17 sliter med å være politisk relevant i den globale bærekraftsdebatten. Det er nærliggende å stille spørsmålet om kommisjonen skal være en seminarpreget oppsummering av pågående miljøforhandlinger eller et potent organ som peker ut retningen for en bærekraftig utvikling?

Tidsaktuelle
Temaene er tidsaktuelle. Landbruk, tørke og forørkning, Afrika og landspørsmål skal drøftes av delegater fra mer enn 100 land. Forhandlingene skal munne ut i en forhandlingstekst som normalt vil bli sitert i de øvrige Rio-prosessene om miljø og bærekraftig utvikling, og brukes politisk i arbeidet med blant annet matspørsmål nasjonalt. En rekke representanter fra sivilt samfunn, forskning og næringsliv møter diplomater og eksperter til arbeidsseminarer og læringssentre, og flere FN-organisasjoner benytter anledningen til å vise seg frem. Og NGOene er godt representert med en blanding av nye og gamle ansikter.


Saksfeltet for denne forhandlingsrunden i FNs bærekraftskommisjon er bredt, og inkluderer betente spørsmål som landrettigheter, retten til mat, biobrensel, matsikkerhet, handel, naturressursforvaltning, småskala jordbruk vs industrielt landbruk, genmodifiserte organsimer og landbruksbistand. Dette er temaer som vekker engasjement og motkrefter, og som i mange sammenhenger fører til opphetede diskusjoner og kraftfulle markeringer.

Uforløst
Den potensielle politiske sprengkraften er stor. CSD er ikke uten betydning, og for sivilt samfunn er det faktisk en av de dørene som er enklest å banke på dersom man vil lære grunnleggende teknikker og prosedyrer for internasjonale forhandlinger og delta i en relativt åpen prosess. Fra tid til annen er debattene i CSD sentrale for å sette søkelyset på viktige utviklingsspørsmål.


Allikevel er det noe labert og uforløst ved arrangementet i år. Ettersom dette er en forhandlingsrunde er formatet stramt, med få inviterende arenaer for meningsutveksling. Det er få politiske ledere tilstede, og ikke mange flere er ventet til det såkalte høynivåsegmentet neste uke. Dette preger innleggene som holdes og forslagene som fremmes. Det er lite nytt å hente både av ideer og politisk lederskap. Hadde man ikke visst at de mest sentrale forhandlingsarenaene for CSDs kjernetemaer befinner seg andre steder, ville utsiktene til en politisk ledet omlegging til en bærekraftig utvikling vært små.


ForUM deltar
Dette møtet er veldig preget av informasjonsutveksling, demonstrasjon av gode resultater og kapasitetsbygging snarere enn en diskusjon om de store konfliktspørsmålene i vår tid. Den politiske gnisten og nytenkningen som så sårt trengs mangler, og CSD er mer et seminar enn et overordnet policy-organ for Rio-agendaen. Det er for tidlig i dette toukers-møtet å trekke endelige konklusjoner, da mye fortsatt kan skje. Akkurat nå er det imidlertid mye som tyder på at CSD må redefinere sin egen rolle og virkemåte dersom potensialet som dagsorden-formende organ skal utnyttes. NGOene gjør i alle tilfeller klokt i å vurdere nøye hvordan formålet med deltakelsen i CSD skal formuleres i årene fremover.

ForUM er med i den norske forhandlingsdelegasjonen, og sitter der sammen med Tørrlandskoordineringsgruppen. I tillegg er Utviklingsfondet til stede. De norske NGO-representantene jobber sammen med representanter fra en rekke NGO-nettverk for å påvirke den endelige forhandlingsteksten.

For mer informasjon, ta kontakt med:
Lauren Naville, Tørrlandskoordineringsgruppen (dcg@drylands-group.no)
Øyvind Dahl, ForUM-sekretariatet og matgruppa (od@forumfor.no)
Aksel Nærstad, Utviklingsfondet og matgruppa (aksel@utviklingsfondet.no)

Matsikkerhet

Gruppeleder:
Kristin Kjæret
FIAN Norge
Gruppesekretær:
Arvid Solheim
Mobil 970 22 162

Deltakere

FIANUtviklingsfondetOIKOSNorsk Bonde- og Småbrukarlag, Plan Norge, SpireTørrlandskoordineringsgruppa (TKG).

Har du lyst til å bli med i gruppa? Ta kontakt med gruppeleder eller gruppesekretær!